Sprzątanie zalewu "Muchawka" w Siedlcach

Komunikaty | 2021-10-18 | Publikujący: Okręg PZW w Siedlcach

W dniu 16.10.2021 r. odbyło się kolejne sprzątanie zalewu „Muchawka” w Siedlcach. Inicjatorem tej akcji byli wędkarze z Siedleckiej Grupy Karpiowej, Stowarzyszenie Eksploracyjne „Waza” w Siedlcach oraz Polski Klub Ekologiczny Koło „Podlasie” w Siedlcach.

Na akcję najliczniej przybyli wędkarze z Siedleckiej Grupy Karpiowej, zrzeszeni w różnych Kołach PZW: Nr 1 „Miasto” w Siedlcach, Nr 13 „Trzynastka” w Mińsku Mazowieckim, Nr 19 w Garwolinie, Nr 24 w Mrozach, Nr 26 w Węgrowie, Nr 33 „Szczupak” w Siedlcach i Nr 34 „Eko” w Siedlcach.

Wędkarze szukali śmieci zarówno z wody (brodząc w trzcinach) jak i na brzegu. Członkowie Stowarzyszenia „Waza” poszukiwali detektorami metalu śmieci metalowych, przede wszystkim na plaży i placach zabaw oraz za pomocą magnesów neodymowych w wodzie.

W sprzątaniu wzięły udział całe rodziny zainteresowanych osób pokazując, że nie jest wstydem zbierać śmieci lecz je pozostawiać w środowisku przyrodniczym.

Zebrano ok. 20 worków śmieci, które zostały posegregowane i zabrane przez właściwe służby odpowiedzialne za wywóz śmieci. Detektoryści zebrali ok. 2 kg drobnych śmieci metalowych.

Okazało się, że większość śmieci stanowiły opakowania po różnych napojach (zarówno plastikowe, szklane jak i metalowe), które najczęściej wyrzucane są przez osoby odpoczywające w pobliskie zarośla, a nie do licznych, ustawionych wzdłuż całego zalewu koszy na śmieci.

Po zakończeniu akcji sprzątania, dla wszystkich uczestników zorganizowano drobny poczęstunek z grilla.

Przyglądając się całej akcji można zauważyć, że niewiele osób z mieszkańców Siedlec (zarówno wędkarzy jak i pozostałych osób wypoczywających nad zalewem), dało się przekonać do poświęcenia swojego wolnego czasu, w tej godnej naśladowania inicjatywie.